Jedna z idylických uliček Srbče v pozadí se schody, o nichž starší říkají, že snad vedou „až do nebe…“ Foto Zdeněk Tvrdek
Naše dnešní putování míří do Srbče, vesnice, nalézající se v malebné krajině na rozhraní Slánska, Kladenska, Lounska a Rakovnicka. Dalo by se říci, že je obcí „hraničářskou“, pasuje na ni, že stojí v kraji lesů, vod a strání.
Přiznáváme: tentokrát jsme do Srbče nepřišli po svých, ale přijeli pohodlně autobusem. Neboť ujít ze Slaného pěšky 16 až 18 km je přece jen dost; přišli bychom do cíle bůhví kdy a ani by nám nezbyl čas na příjemné popovídání si s místní občankou, úřednicí zdejšího obecního úřadu Vladimírou Rinágelovou o tom, co je v Srbči nového, jak se zde žije.
První zmínka o Srbči je z roku 1227. Dnes má na 300 obyvatel, je spíš zemědělská. Již léta zde působí klasické zemědělské družstvo, zaměřující se především na pěstování chmele, obilovin a živočišnou výrobu. Část obyvatel produktivního věku je zaměstnána právě v družstvu, ostatní jezdí za prací do Slaného, Kladna, jedinci i do Prahy.
Jak daleko je odsud do nejbližších měst? Kupodivu, nejdále to mají do svého okresního města Rakovníka - 25 km. Stejně daleko je do Loun. Nejblíže do Nového Strašecí - 11 km, a do Slaného, kam Srbeč kdysi patřila, zmíněných 16 až 18 km.
Měli jsme za to, že tahle typicky česká vesnice se svými nízkými domky, přilepenými k zemi, je plná starousedlíků – důchodců, ale paní Rinágelová říká, že tomu tak není. Poslední sčítání lidu ukázalo, že věkový průměr zdejších občanů činí 37 let a když bude v obci pokračovat porodnost jako letos, bude Srbeč brzy hodně mladá. Letos zde maminky povily již šest mininek…
O Srbči se rozhodně nedá říct, že tam lišky dávají dobrou noc. Že zdejší občané kamarádí s nudou. Čile zde působí Sbor dobrovolných hasičů, fotbalový oddíl Sokol, Myslivecké sdružení Podlesí. Vedle plánovaných povinností pořádají různé zábavy, plesy. Kulturnímu životu hodně napomáhá obecní úřad, dá se říci, že jednou za měsíc se v tomto směru něco děje. Například začátkem září sem zavítal divadelní soubor Chodidlo z Bystřice u Benešova, rozzářil oči dětí pohádkou „Jak to bylo s Růženkou“. O Jakubskou pouť pravidelně přijíždí dechovka Lounská třináctka a již je jisté, že 6. prosince znovu přivítají divadlo Ve tři z Mostu s jeho „Čertovskou nadílkou“ pro děti. Soubor v Srbči hostoval v roce 2007 s „Balónkovou šou“, která se dětem moc líbila.
Když již jsme u těch malých, je třeba zmínit, že při obecním úřadě působí mateřská škola, kterou v současné době navštěvuje 17 dětí. Její školní kuchyně připravuje chutné obědy nejen pro předškoláky, ale i pro místních 25 důchodců.
Jedenáct školáků navštěvuje Základní školu ve Mšeci, několik jedinců ZŠ v Novém Strašecí. Obecní úřad za ně na poplatcích odvádí 80 tisíc korun.
Kam zdejší ženy chodí nakupovat? V obci je prodejna Jednoty a soukromý obchod Kamily Větrovcové, kde lze koupit základní potraviny i drogistické zboží. Nemohli jsme si při naší návštěvě nevšimnout, jak pěkně zdejší ženy vypadají, jak jim to sluší. Aby nevypadaly, když mají v obci kadeřnici Věru Nárožnou, pedikérku Naďu Šímovou, kosmetičku Martinu Staňkovou a masérku Marii Čermákovou. Pro parádnice úplný servis.
A co muži? I na ně je pamatováno. Mohou se patřičně vyřádit třeba na fotbalovém hřišti nebo při cvičení hasičů a pak zajít na jedno, dvě do místní hospůdky…
Přišla řeč na místní památky. Když do Srbče přijede turista a těch není málo, hned jeho zájem probudí dominanta obce, kostel sv. Jakuba Většího, stojící blízko návsi. I zásluhou obecního úřadu je opravený, stává se také dějištěm koncertů vážné hudby. Od něho se váže zdejší slavná Jakubská pouť, není ale jediná, kterou v obci drží. V lese asi kilometr od Srbče se nalézá kostelík Nejsvětější Trojice, od něj je odvozená Trojická pouť, kdysi slavná a známá široko daleko. Její sláva ale postupně upadala, nyní v den jejího konání je v kostelíku sloužena mše, a to je všechno.
Samozřejmě jsme chtěli vědět, jak si vede řídící orgán obce, obecní úřad? Starostou sedmičlenného zastupitelstva je Zdeněk Šindelář, jinak také předseda místního zemědělského družstva. Místostarostou Miloš Eberle, členové: Markéta Sovová, Tomáš Cimrman, Pavel Douša mladší, Václav Jelínek a Libor Nárožný.
Z akcí obecního úřadu v posledních letech lze například uvést: rekonstrukci školní jídelny a budovy obecního úřadu, výměnu oken v bytovkách, které obecní úřad vlastní, opravu střechy bývalé školy, rozvod vody v budově u koupaliště. Z nevelkého rozpočtu je možné provádět jen akce desetitisícové hodnoty, jimiž jsou především potřebné opravy. Co by obec do budoucna potřebovala? Především kanalizaci, čističku odpadních vod a i pěkné dětské hřiště.
Nicméně: Srbeč je krásná, aby ne, když leží v tak kouzelné krajině. Proto doporučujeme: „Určitě ji navštivte, bude se vám tam líbit.“
Zdeněk Tvrdek
29. 09. 2009, 08:10
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
43.07%
Spíše ano
17.74%
Spíše ne
15.28%
V žádném případě
23.91%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01