Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 20. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Firemní školka LINETu byla slavnostně otevřena, a to nejen pro děti svých zaměstnanců

Kliknutím zvětšit
Ředitel LINETu Zbyněk Frolík se starostou Slaného Ivo Rubíkem slavnostně zahajují provoz firemní školky. Foto Vladimír Rogl

Ve středu 30. září byla oficiálně uvedena do provozu nová mateřská školka v Želevčicích u Slaného. Školka byla postavena přímo v areálu firmy LINET - patřící k předním výrobcům zdravotnické techniky – a i když je určena především pro děti zaměstnanců firmy, nabízí svou kapacitu i ostatním dětem z regionu.

Slavnostního otevření se zúčastnil především ředitel společnosti LINET pan Zbyněk Frolík, personální ředitelka LINETu paní Vladimíra Michnová, ředitelka nové školky paní Jana Řeháková a rovněž i starosta Slaného pan Ivo Rubík.

Na projekt získala firma dotaci několika milionů Kč z fondů EU v rámci operačního programu „Lidské zdroje a zaměstnanost v oblasti podpory Rovné příležitosti žen a mužů na trhu práce a slaďování pracovního a rodinného života. Moderně vybavená školka s krásným hřištěm je určena pro děti od dvou do šesti let a má kapacitu 42 dětí, která je k dnešnímu dni už z poloviny naplněna. Podle personální ředitelky LINETu však nebude problém kapacitu školky zcela naplnit, protože podle předběžného průzkumu je o toto zařízení mezi mladými zaměstnanci eminentní zájem. Nehledě tomu, že se hlásí o místo pro své děti i rodiče, kteří ve firmě zaměstnáni nejsou. Školka je otevřena po celý pracovní týden od 6i hodin ráno až do 18i hodin večer. Navíc může v odpoledních hodinách v určité omezené míře posloužit i dětem zaměstnanců, které chodí do základní školy, jako družina.

Podpora mladým rodinám

„LINET patří k nejmladším podnikům, který má věkový průměr zaměstnanců okolo 36i let,“ řekl ředitel Frolík a dodal: „Proto jsme se setkávali s poměrně častým odcházením žen na mateřskou dovolenou. Často se přitom jedná o kvalifikované síly, které by během delší mateřské dovolené o kvalifikaci přišly. Právě jim jsme proto vyšli vstříc a rozhodli se je motivovat i tím, že jsme jim nabídli i rozšířenou dobu, kterou jejich děti mohou ve školce trávit. Myslím si, že je to takový přínos nejen LINETu, ale i městu a mohl by to být i příklad hodný následování.“ Je třeba sdělit, že takto koncipovaná firemní školka o této kapacitě je vlastně první svého druhu ve Středočeském kraji a pravděpodobně i v rámci celé republiky.

„K realizaci této školky je třeba říci, že jsme úspěšně dostáli projektu v rámci dotace Ministerstva práce a sociálních věcí, která pokryje mzdové náklady a část režie. To je velmi důležitá věc, protože je nutné dětem zajistit potřebný počet kvalifikovaných sil, které musí zajistit nepřetržitý provoz firemní školky i v době dovolených – a to samozřejmě stojí peníze,“ řekla personální ředitelka Michnová. V současnosti ve školce působí pět učitelek a vzhledem k tomu, že jsou zde i děti mladší tří let, je zde i dětská zdravotní sestra.

Legislativní úskalí

K nejtěžším úkolům při realizaci projektu patřilo zdolat legislativní úskalí, která byla těžká a náročná, protože to byla pro soukromý podnik velmi neobvyklá záležitost. Výstavba a tvorba školek je záležitostí především státu a firmy na to nejsou dosud připravené a nejsou ani vyřešeny otázky legislativy. Důležité jsou i přísné hygienické parametry, prostory i podmínky nutné ke stravování dětí předškolního věku. Náklady na školku, interiér vnitřních i venkovních prostor a úprav se pohybují v milionech. „Naštěstí tým, který školku stavěl a dával vše dohromady byl vynikající a i když jsme všechno zjišťovali sami, podařilo se všechno zajistit, sladit a zrealizovat,“ dodala paní Michnová. V této souvislosti je třeba podotknout, že vlastní výstavba školky trvala se vším všudy zhruba jeden rok. Budova je nová a přišla na cca 4 miliony korun, vlastní vybavení školky pak stálo cca 1,4 milionu a hřiště spolklo dalších 340 tisíc.

Pomoc městu

Starosta Ivo Rubík zdůraznil, že jako zástupce města je pyšný na to, že tento projekt LINETu je pravděpodobně jediný svého druhu v republice a má z jeho pohledu ohromný význam. Dále řekl: „a to význam nejenom symbolický, protože LINET tímto zajišťuje rovné příležitosti především svým zaměstnankyním a dává jim exkluzivní možnost k přístupu ke službám, které většinou poskytuje obec nebo stát. V tomto směru je tedy LINET na absolutní špičce a já jsem proto opravdu pyšný, že zrovna v tom městě, které mám v tuto chvíli čest zastupovat, se dějí takové úžasné věci. Proto jsem samozřejmě rád, že spolupráce mezi LINETem a městem je velice úzká i v této oblasti. My jsme v tuto chvíli domluveni s paní personální ředitelkou Michnovou, že začneme spolu projednávat detailní možnosti začlenění tohoto firemního zařízení do předškolních zařízení městských, což by mohlo nastat v průběhu dvou až tří let. LINET tímto způsobem nesmírně pomáhá městu!“ K tomu dodala pí Michnová, že i díky spolupráci s městem byl LINET schopen tento projekt připravit a zrealizovat.

Vladimír Rogl
01. 10. 2009, 14:32


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 2. Čtenáři celkem udělili: 6 bodů. Průměrný počet bodů: 3

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Vítězslav
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát