Klikněte zde
Dobrý den, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je čtvrtek 25. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Místostarosta Hložek se pokusí napravit situaci v Lotouši

Kliknutím zvětšit
Údajnou snahu o pokácení lip v Lotouši místostarosta Hložek vyvrátil. Foto Sláva Pilík

Když jsme v dubnu přinesli reportáž o tom, že město Slaný prodalo pozemkovou parcelu v Lotouši novému vlastníku, který v podstatě v téže době na druhé straně svého domu zahradil dlouhá léta používanou cestu pro pěší, která vede po jeho pozemku, článek vyvolal rozporuplné reakce a ze strany úřadu rovněž určité výhrady k přesnosti některých formulací redaktora článku. Od té doby se objevily další informace ohledně řešení dopravní situace pro pěší v této místní části a dokonce také obava, zdali město nechce zasáhnout příliš razantně do soukromí některých lidí. Jeden z obyvatelů se dokonce obrátil na kontrolní výbor města Slaného, aby situaci prošetřil. Jak vše vidí místostarosta, který má ve své gesci právě odbor dopravy, Jaroslav Hložek, na to jsme se ho byli zeptat.

„Byl jsem u toho případu od samého začátku, takže jsem velmi dobře informovaný. Předmětná parcela je podsklepená a netroufám si určovat, zdali je podsklepená celá či ne. Důležitější pro posouzení žádosti o odkoupení byl pro město Slaný fakt, že tato místní komunikace nemá velkou důležitost. Celá šíře mezi domy v této ulici byla katastrálně zapsaná jako komunikace, přitom je tu například studna se zdrojem vody. Když jsem se tam byl tehdy před třemi lety podívat, ze země trčely průduchy ze sklepů. Po čase jsme prostě usoudili, že je tato část ulice pro město nevyužitelná. Nakonec předtím, než si ji nynější majitelé pronajali, tak na té straně stála parkující auta,“ říká Jaroslav Hložek. Podle něj i odpověď z ministerstva dopravy svědčí o tom, že zbývající šíře postačuje jako místní komunikace. Na celé věci je ovšem důležité také to, že patrně vzhledem ke špatným sousedským vztahům není nyní již možné procházet plynule jako dřív kolem rychlostní komunikace R7 směrem k autobusové zastávce a zpět. A jiné pro občany pohodlné řešení zatím není.

„Fakt, že silnice patří Ředitelství silnic a dálnic ČR ještě neznamená, že bychom podél nemohli udělat chodník. Důležité ale je, do jaké míry má taková investice celospolečenský přínos, když ji bude využívat jen pár lidí. Situaci znám a pravdou je, že lidé z této části Lotouše-Písku chodí odjakživa podél v pásu zeleně. Nyní ovšem zbývajících deset procent je přerušeno zábranou. Když jsem toto zjistil, také mne to překvapilo, ale majitelka pozemku na to prostě právo má,“ říká místostarosta. Na druhé straně se ale nebrání tomu, že by sám mohl vyvolat jednání s majitelkou a dohodnout se na přijatelných podmínkách, které by průchod pěších tímto směrem zase umožnily. „Je ale pravda, že problém, který nyní pro pěší nastal, nevyvolala majitelka. Na vině jsou špatné vztahy jednoho ze sousedů,“ uvádí Jaroslav Hložek s tím, že pro případná jednání k nápravě situace má nyní město Slaný ztíženou pozici.

Na druhé straně je pravdou, že při přípravě prodeje pozemku město Slaný nijak nevnímalo, že hned za rohem je uvedený problém s uzavřenou pěšinou a při dohodě o prodeji pozemku stejné majitelce by úřad mohl, ovšem při znalosti situace, věc lépe řešit.

Jaroslava Hložka jsme se zeptali také na to, co říká novým skutečnostem, které jsme se právě o ulici, kde byla prodána parcela dozvěděli. Na kontrolní výbor totiž došla žádost o prošetření a zjištění toho, proč na začátku června kdosi v ulici vyměřoval a kolíkoval zbývající část komunikace s tím, že se tam bude dělat nový povrch i tvar nového výjezdu na rychlostní komunikaci. Přitom padlo slovo také o tom, že by měly být poraženy na okraji silnice stojící letité lípy.

„Tyto informace jsem se dozvěděl od předsedy kontrolního výboru pana Švarce, který mi dal k dispozici dopis, kterým se na něj jeden z občanů Lotouše obrátil. Osobně si myslím, že jde o nějaký nemístný žert. Podle územního plánu se tam nic takového neplánuje a na odboru dopravy, který spadá do mé gesce, také nic neví o tom, že by se tam něco se stávající komunikací mělo dělat. Město nemá záměr kácet tam ani lípy, ani vyměřovat nějaký širší výjezd k rychlostní komunikaci tak, jak se v dopise občana píše,“ zaplašil obavy jednoho z občanů Lotouše místostarosta Jaroslav Hložek. Jak dále řekl, v případě, že by se s majitelkou pozemku, kudy donedávna pěšina pro chodce vedla, nedohodl, bude problematické podél silnice vést nějakou cestu pro pěší. Klasický chodník musí mít určité parametry a je možné, že se vedle silnice ani nevejde a důležitou otázkou, která již byla zmíněna, je samozřejmě stále efektivnost takového řešení. Je sice možné namalovat na hlavní silnici dva přechody pro pěší, ale používat je při tak velkém provozu na této silnici může být přesto nebezpečné a situaci by to prakticky nevyřešilo, protože by lidé po nových „zebrách“ nechodili. Problematická situace pro pár pěších občanů Lotouše se vylepší, až bude vybudován již schválený obchvat. Pak se nynější rychlostní komunikace stane nepříliš významnou a klidnou a nebezpečí při chůzi po jejím okraji pomine. Ovšem to může bohužel trvat roky.

„Každopádně mohu slíbit, že se pokusím s majitelkou jednat a zjistit jaké jsou možnosti dohody,“ řekl na závěr Jaroslav Hložek.

Sláva Pilík
03. 08. 2010, 13:02


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Anna
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.05%

Spíše ano
graf

17.76%

Spíše ne
graf

15.30%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3131
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát