Klikněte zde
Dobrý den, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je čtvrtek 25. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Studenti z Litvy navštívili Slaný

Kliknutím zvětšit
Studenti z Litvy spolu se studenty Obchodní akademie Slaný na společné návštěvě 3. Základní školy ve Slaném. Foto Vladimír Rogl.

Začátek letošního školního roku ve Slaném byl ve znamení návštěv zahraničních studentů, kteří se svými pedagogy přijeli v rámci různých partnerských projektů do našeho města. Ve druhé polovině září pak přijeli do Slaného na desetidenní reciproční výměnný pobyt, který zorganizovala Obchodní akademie Slaný, studenti a studentky z města Joniškis v Litvě.

S litevskou střední školou navázala Obchodní akademie Slaný partnerské vztahy už v loňském školním roce, kdy studenti obou partnerských škol začali pracovat na společném projektu „Health Education through Sport“ (Sportem ke zdraví). Tato aktivita probíhá v rámci programu Comenius a tudíž je z velké části financována z evropských fondů. Studenti těchto partnerských škol se poprvé setkali už v minulém školním roce, když v dubnu vyjelo 10 studentů a 2 pedagogové OA Slaný také na 10ti denní výměnný pobyt do Litvy. Všem zúčastněným se v Litvě moc líbilo, a proto se snažili, aby se Litevcům v Čechách také líbilo.

V rámci svého programu si přáli prohlédnout i jednu z místních základních škol, aby poznali jakým způsobem u nás probíhá výuka a jak funguje naše školství. Ředitel 3. Základní školy ve Slaném Mgr. Martin Hrabánek tomuto přání ochotně vyhověl a ve středu 23. září dopoledne se na této škole uskutečnila exkurze litevských studentů, které doprovodili i studenti Obchodní akademie Slaný. Litevští studenti přišli v doprovodu tří učitelek, které se představily křestními jmény Violeta, Laima a Nijole. Studenty OA doprovázela paní profesorka Mgr. Renata Bílková .

V doprovodném programu byli mladí návštěvníci z Litvy i OA seznámeni s krátkou, ale bohatou historií 3. základní školy a měli možnost nahlédnout i do zákulisí školní výuky. „Ukázali jsme studentům jak u nás funguje časová výuková dotace a vysvětlili kolik u nás učitel učí hodin,“ sdělil Slánským listům ředitel Hrabánek a pokračoval: „My jsme od tohoto školního roku hodně přešli na elektronickou komunikaci – a například třídní knihy nebo zápis známek děláme už jenom elektronicky. To jsme jim předvedli jako naši novinku. Současně jsme se mohli pochlubit i fungujícím školním parlamentem, který má na naší škole už několikaletou tradici.“ Následovala procházka po školní budově, nahlédnutí do učeben i přímá exkurze do výuky, kde měli možnost se této výuky prakticky zúčastnit. Tato malá výměna zkušeností měla i zpětnou vazbu, protože žáci z hostitelské školy názorně poznali jak důležité se učit cizí jazyky. Jen pro zajímavost uvádíme, že mladí Litevci se s našimi studenty i žáky dorozumívali především anglicky, protože ruštinu se už nejmladší generace neučí. Ostatně, na tento jazyk velmi rychle rádi zapomínají i starší občané Litvy, protože jim připomíná jejich postavení v rámci bývalého Sovětského svazu.

3. Základní škola se pochlubila i svým pěveckým sborem, který zazpíval svým hostům anglicky Only time, latinsky Danielis Propetia, slovensky Pokoj v duši a česky Kometu. Na oplátku zazpívali studenti z Litvy svou školní hymnu. Na závěr se uskutečnilo sportovní utkání v basketbalu, protože i v Litvě je to jedna ze základních sportovních disciplín. Proti sobě nastoupila družstva z Obchodní akademie, z Litvy a jedno ze 3. základní školy. Sportovní utkání vyhráli žáci 3. ZŠ, druzí byli studenti z Litvy a třetí z OA.

K samotné návštěvě litevských studentů nám sdělila ještě paní profesorka Bílková, která na Obchodní akademii učí angličtinu a je současně na této škole i koordinátorkou partnerského projektu (zatímco její litevské kolegyně tento projekt organizují v Litvě), byl tento projekt zaměřen na zdravý životní styl. „Zaměřili jsme se proto na sportovní aktivity a také na slovní zásobu. Druhým produktem našeho projektu je proto česko-anglicko-litevský slovník zaměřený právě na zdravý životní styl a základní slovní zásobu pro každodenní život a doplňuje naše sportovní aktivity, které jsou tak příjemně vyvážené,“ doplnila a upřesnila: „Studenty ještě čeká výlet do Prahy a Liberce, kde kromě Ještědu zavítají do aquaparku Babylon. Naši studenti studentům z Litvy ukázali naše město, společně si zaplavali ve slánském aquaparku a společně si zahráli proti sobě i florbal ve smíšených týmech. Moc se jim to líbilo, hráli opravdu s vervou a předvedli, že mají sportovního ducha a jsou výborní i jako sportovci.“

Je sympatické sledovat jak se studentské výměnné akce v různých projektech uskutečňují a ještě sympatičtější pak je, že školy ve Slaném patří k průkopníkům těchto mezinárodních přátelství. Tentokrát zabodovali studenti, žáci i kantoři jak z Obchodní akademie, tak i ze 3 základní školy.

Vladimír Rogl
04. 10. 2009, 10:14


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 3. Čtenáři celkem udělili: 15 bodů. Průměrný počet bodů: 5

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Anna
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.05%

Spíše ano
graf

17.76%

Spíše ne
graf

15.30%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3131
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát