Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 20. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Svateb na Slánsku ubývá, partnerské dvojice spolu žijí spíš na „psí knížku“

Kliknutím zvětšit
Svatby, narození dětí a jiné údaje pečlivě evidují slánské matrikářky Michaela Hořejší a Dagmar Kyselová. Foto Zdeněk Tvrdek

Byly svatby, o nichž se mluvilo dlouho před nimi a hlavně po nich. Někdy trvaly i tři dny. Při jedné takové v Pozdni dokázaly desítky svatebčanů spořádat prase o váze více než 120 kg, navíc snědly 8 kg hovězího, 13 vykrmených husí, 5 slepic, 2 telecí kýty, 1 ovci, 5 zajíců, 12 koroptví. Koláčů byly plné dvoje necky a tři koše od plev…

Takovéto „veselky“ již patří minulosti. Svateb v celé republice ubývá a není tomu jinak ani ve Slaném. Svědčí o tom údaje získané na pracovišti matriky Městského úřadu Slaný. V roce 1989 se v obřadní síni města uskutečnilo 192 svateb, za deset let na to 118 a v roce 2010 již jen 81. (Výjimkou byl rok 2004, kdy bylo ve Slaném uzavřeno dokonce 246 sňatků hlavně cizinců, především vietnamských občanů, kteří svatbou chtěli legalizovat svůj pobyt v ČR. Celý případ se dostal až před soud a tehdejší matrikářka přišla o místo. Pozn. autora).

Podle slánských matrikářek Dagmar Kyselové a Michaely Hořejší je příčin, proč mladí lidé tolik nelpí na uzavírání manželství s požehnáním státu, několik. Mladé dvojice mají za to, že při společném životě tzv. na „psí knížku“ mají více svobod, mohou se dokonce i bez soudu rozejít… Ušetří také peníze. Se svatbou se nepospíchá jako dřív. Tehdy při zjištění, že je slečna v jiném stavu, ona i její rodiče rychle pospíchali, aby byla pod čepcem. Dnes je to opačně. Svatba se koná spíš po narození dítěte. Natáhl se i věk svatebčanů, berou se většinou až po pětadvacítce.

Matrikářky se ale shodují, že oficiálně uzavřené manželství dává rodině určité mantinely života, vytyčuje povinnosti, z kterých nelze bez následků couvnout.

Ve Slaném se svatby konají v krásné, nedávno renovované obřadní síni; pro oddávání je určen vždy jeden z devítičlenného týmu zastupitelů města v čele se starostou Ivo Rubíkem a místostarosty Pavlem Bartoníčkem a Jaroslavem Hložkem.

K zajímavostem slánských svateb roku 2010 patří i to, že na přání snoubenců tři se konaly ve velmi důstojném prostředí piaristické kaple Zasnoubení Panny Marie v budově slánského Vlastivědného muzea, dvě v romantickém prostředí skanzenu v Třebízi, dvojsvatba u známého Kamenného muže v Klobukách, jedna u kapličky sv. Jana u Libovice, u studánky Královky v Líském a jedna na prostranství u kostela v Pozdni. Čtyři dvojice, nebojíc se pověr, sezdaly se v měsíci květnu a typické ANO vyslovili i snoubenci hodně zdaleka. Jeden z ženichů přispěchal až z Gruzie, v jiné svatbě byla nevěsta z ruského Južno - Sachalinska.

A když píšeme o význačné události v životě lidí, jíž svatba bezesporu je, nelze zapomenout na její hlavní poslání. Je nástupem k založení rodiny a zrodu dětí. Těch se jen ve slánské porodnici loni narodilo 667, z toho 126 slánským rodičům.

Zdeněk Tvrdek
13. 02. 2011, 11:08


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Vítězslav
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát