Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 20. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

V Klobukách mají těžkosti s vodou, kanalizace musí být odložena

Kliknutím zvětšit
Na vodu máme, na kanalizaci zatím ne - říká Vladimír Procházka. Foto Sláva Pilík

Obec Klobuky, pod kterou patří také připojené Kokovice, Kobylníky, Čeradice a Páleček, se připravuje na výstavbu vodovodu a rovněž uvažuje o výstavbě kanalizace. Náročné investiční akce ale představují investici v řádu desítek tisíc korun, na kterou samotná obec samozřejmě nemá. Existují ovšem dotační tituly Ministerstva zemědělství ČR, které mohou pomoci. Nutná je ovšem spoluúčast obce, která je nemalá. Jak to v tomto směru vypadá do budoucna, na to jsme se byli ptát starosty Klobuk Vladimíra Procházky.

V obci je vydatný pramen vody, vodovod ovšem ne. Jak to vlastně s vodou v Klobukách vypadá?

Ano, k pramenu, jež je uprostřed obce, si přijíždí pro vodu lidé zdaleka. Místní mají své studny, ovšem ne všude mají vodu dobrou. Poměrně dobrou kvalitu má voda u bytovek a vůbec v části obce směrem na sever ke Kamennému muži. Jinde je voda ve studních ale plná dusičnanů, bakterií a není zrovna kvalitní, i když je jí dostatek. Malý vodovod tu zřízený je, ale jen ve středové části obce, napojených je jen několik domů.

Uvažujete o výstavbě vodovodu a jak situace vypadá?

Chtěli jsme souběžně dělat nejen vodovod ve všech obcích, ale také kanalizaci. V rámci Programu obnovy venkova má ale ministerstvo zemědělství zásadu, že dává buď až 40 miliónů na vodu nebo tutéž částku na kanalizaci. Nemůžeme to proto udělat najednou, protože bychom to nezaplatili. Na jednání zastupitelstva 15. dubna tedy budeme muset patrně rozhodnout tak, že budeme dělat jen vodu. Na Klobuky a Kobylníky máme již hotové projekty pro stavební řízení, vydané územní rozhodnutí a totéž musíme získat také na Páleček a Čeradice. Co se týče vodovodu pro Kokovice, ten je řešen samostatně.

Doslechl jsem, že v případě Kokovic jste už požádali o dotaci, ale neuspěli jste, proč?

Ministerstvo odmítlo naši žádost proto, že jsme překročili limit v nákladech akce, který mají stanovený na 65 až 70 tisíc korun. Kokovice jsou dlouhé „jako Lovosice“ a žije tam jen sto lidí. Původní rozpočet akce byl příliš vysoký - devět miliónů korun. Bylo to ale tím, že nás firma, která nám původní žádost na ministerstvo připravovala, přesvědčila, že je možné žádat i o tak vysokou částku a zahrnula do žádosti i financování všech přípojek k domům. Byl by to další počin pro naše občany, tak jsme jí rádi věřili, i když projektant pan Hladík upozorňoval, že tak vysoký rozpočet ministerstvo odmítne. Přípojky totiž znamenaly dalších 1,2 milionu. Projektant měl pravdu, ministerstvo naši žádost odmítlo.

Co s tím budete tedy dělat?

Zadali jsme zpracování znovu ale jiné firmě, která náklady seškrtala. Vyřadila přípojky k domům a také vymyslela úspory v nákladech za odvoz odpadového materiálu na placenou skládku. Tam se bude odvážet jen škodlivý odpad, například asfalt ze silnice. Zemina či suť bude využita jinak a nebude to stát příliš peněz. Nový rozpočet akce je asi 6,7 mil. korun. Je ale pravdou, že se tím vodovod pro Kokovice hodně zpozdil. Pracovat se mohlo začít již nyní na jaře, ale takhle, pokud všechno dobře dopadne, začneme nejdříve před zimou. Je to ale naše priorita a v každém případě chceme vodovod v Kokovicích udělat.

Kolik by měl vodovod pro další čtyři obce stát a jak se to dotkne rozpočtu Klobuk?

Odhad je 36 miliónů bez DPH. Důležité hlavně bude, kolik nám na celkovou investici ministerstvo přidělí a kolik procent bude naše spoluúčast. Pokud bychom dostali devadesát procent, což není vůbec jisté, tak by s doplněním financí neměl být problém. Ty zhruba čtyři milióny bychom měli, případně bychom si vzali malý úvěr. Pokud ale bude dotace například sedmdesátiprocentní, to už by bylo těžké. Úvěr bychom museli mít v každém případě a splátky by zatížily rozpočet asi miliónem ročně na několik let.

Výstavba vodovodu ve všech vašich obcích přesto vypadá nadějně, jak je to s kanalizací?

Naše obec nemá onu známou povinnost o zřízení kanalizace v obcích od 2000 obyvatel, ale s ohledem na životní prostředí i pohodlí lidí bychom ji tu mít přesto chtěli. Situace je ale dost složitá. Jak už jsem uvedl, nemůžeme si vůbec dovolit stavět obě akce najednou. Na to bychom v žádném případě neměli. Náš rozpočet se na několik let poměrně dost zatíží právě výstavbou vodovodů. Další problém je také s umístěním čističky odpadních vod. Podle našeho územního plánu má být na pozemcích, které jsou sice nyní ještě ve vlastnictví státu, ale vztahují se na ně možné církevní restituce, a proto jsou převody či prodeje blokovány. Pokud by je církev získala, tak ten hektar, který je pro výstavbu „čovky“ nutný, chce ředitel Metropolitní kapituly sv. Víta v Praze Pavel Kopačka, prodat za 1,2 milióny korun. Náhradní možnost sice existuje, ale to místo je také na soukromém pozemku a navíc je tam výstavba čističky technologicky mnohem náročnější. Zatím jsme tedy kanalizaci také z těchto důvodů odložili, ovšem pracujeme na přípravě. Abychom, pokud by se to náhodou podařilo, byli připraveni a mohli asi tak v roce 2012 či 2013 k výstavbě kanalizace přistoupit.

Na vodovod se tak lidé v Klobukách a čtyřech obcích kolem mohou těšit v brzké době. Co se týká kanalizace, tak někdo má fungující domovní čističku, jiný vyváží splašky fekálním vozem do čističky do Zlonic, další likviduje v rámci povolení na svém poli či kompostu a podobně. Zdali se i tato oblast života v Klobukách a okolí zmodernizuje, to je zatím více než otázka vůle a snahy otázka stále se nedostávajících peněz.

Sláva Pilík
13. 07. 2009, 07:35


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 1. Čtenáři celkem udělili: 1 bodů. Průměrný počet bodů: 1

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Vítězslav
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát