Klikněte zde
Dobrý den, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je čtvrtek 25. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Ve Slaném se pustili do větší kontroly zeleně

foto
Nebezpečné suché větve byly již v první části slánské nemocnice odstraněny, druhá část bude brzy následovat. Foto Sláva Pilík

Případy pádu stromů i velkých neštěstí, ke kterým z tohoto důvodu došlo v některých městech naší republiky, nedaly spát ani městu Slaný. Podle informací, které novináři získali na pravidelné tiskovce starosty města, v posledních týdnech zadalo Slaný specializované firmě zakázku, která má prověřit stav některých stromů ve městě a také navrhnout řešení.

„Kontrola stromů, které by mohly hrozit pádem, probíhá průběžně. Audit těch nekritičtějších úseků ale aktuálně skutečně proběhl a náš odbor životního prostředí si posouzení stavu stromů objednal,“ potvrdil starosta Ivo Rubík na začátku měsíce října. Na druhé straně ale připomněl, že žádný dendrologický průzkum a také žádný odborník nedokáže garantovat, zdali strom padne či ne.

Slánské listy se věnují této problematice a také tomuto nebezpečí již delší dobu a přinesly také reportáž o pádu javoru u hudební školy. Jak pro naše listy potvrdila vedoucí odboru životního prostředí města Helena Mohylová, poslední průzkum jednotlivých stromů v určité oblasti se právě týkal míst kolem hudební školy a také v oblasti slánské nemocnice. „Ano, mám tu již cenový návrh na konkrétní stromy (myšleno zpravidla jejich prořezání a rekultivaci) a jde o oblast kolem nemocnice včetně hudební školy. I když kontrolu zeleně provádíme průběžně, snažíme se reagovat na aktuální stav,“ říká vedoucí odboru s tím, že případ pádu javoru u hudební školy skutečně vyvolal určité starosti, město nechalo vypracovat určitý návrh, jak postupovat a jakým způsobem konkrétně ošetřit zeleň v této oblasti.

Práce provádí v těchto místech firma Živa a bude také pokračovat v úpravě zeleně v nemocnici kolem gynekologicko porodnického pavilonu, kde musely být tyto práce kvůli probíhající přístavbě pavilonu přerušeny.

Pokud se týče kontroly veškeré zeleně ve městě, toto ale v úvahu vůbec, zvláště vzhledem k velkým nákladům, nepřipadá. „Provádět dendrologické studie zeleně ve všech částech města není dobré. Nemá smysl je provádět dopředu nehledě k tomu, že ani nelze najednou provést ošetření veškerých stromů. Necháváme tedy spíše posuzovat jednotlivé stromy a také reagujeme na podněty od občanů. Další záležitostí jsou případy, kdy nebezpečný strom roste na soukromém pozemku. Majitel pozemku je totiž za případný pád stromu zodpovědný a proto by radši, aby vysoký strom na místě, kde se pohybuje více lidí, raději nebyl. Musíme respektovat přání vlastníka a jeho obavy o bezpečnost okolí. Přesto se snažíme, aby se ošetřil strom raději prořezem, protože úplné odstranění je již nevratné,“ říká Helena Mohylová.

Sláva Pilík
16. 10. 2009, 09:35


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Článek ještě nebyl hodnocen

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Anna
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.05%

Spíše ano
graf

17.76%

Spíše ne
graf

15.30%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3131
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát