Klikněte zde
Dobrý den, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je čtvrtek 25. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Zachrání turecký majitel lesopark ve slánském Benaru?

Kliknutím zvětšit
Právě tato část lesoparku by mohla zůstat průchozí směrem z města k plovárně. Foto Sláva Pilík

Už na začátku září tohoto roku jsme psali o záměru současného majitele ve Slaném tak známého lesoparku u bývalé textilky Benar, s tím, že po mnoha plánech nyní chce turecký majitel a investor ve spodní části parku od ulice K. H. Borovského až k potoku cenný park zastavět rozlehlou výstavbou. Už při této reportáži jsme upozorňovali na to, že i lidé bydlící v okolí se na tyto záměry dívají s velkým despektem a že ani město nemá velké vyjednávací možnosti, aby záměr investora stavět v lesoparku změnilo. Přitom před úvahami o této výstavbě chtěl majitel tuto část lesoparku městu předat za korunu. Zastupitelstvo to ale odmítlo.

Po několika měsících jsme znovu zjišťovali, jaká je současná situace a zdali se městu podařilo umluvit majitele a investora, aby své plány změnil a svůj záměr stavět pět či šest rodinných domů výrazně upravil ve prospěch tamní zeleně. Pro odpověď jsme zašli za místostarostou města Jaroslavem Hložkem, který se neskrývá s tím, že mu osud lesoparku hodně leží na srdci. „Po vzájemné dohodě bylo nejdříve pozastaveno územní rozhodnutí. Před týdnem (rozhovor se udál ve středu 21.11. - pozn. autora) jsme se s panem majitelem a jeho architekty sešli a vzniklo určité memorandum, jak věc s lesoparkem (lesopark je dle územního plánu na stavebních parcelách - pozn. autora) řešit. První verzi našeho návrhu, kterou zaslal investorovi starosta města, oni připomínkovali, předali jsme ji na odbor územního plánovaní, abychom se případně nedopustili nějaké chyby, a nakonec jsme se přece jen dohodli. Vzniklo tak konečné společné memorandum, kde obě strany deklarují, že si jsou vědomy významu tohoto místa pro město, že mají zájem rozvíjet spolupráci a podařilo se technicky jinak vyřešit výstavbu,“ říká místostarosta Hložek.

Podle jeho slov by se tedy stavba rodinných domů měla provést jako další pokračování ulice K.H.Borovského, tedy podél komunikace (asi 4 domy) a další dva by se postavily na prázdném území na druhé straně potoka. Hlavní část spodního lesoparku by tak zůstala volná. „Pro změnu územního plánu se ale musí udělat územní studie, na kterou pak navazuje nový projekt výstavby. Nakonec bylo dohodnuto, že toto vše zařídí město a oni na projekt přispějí částkou 60 tisíc korun. To by na jeho realizaci podle mého mělo stačit,“ pokračuje Jaroslav Hložek.

A jak to dále bude s lesoparkem, který majitelé již před časem chtěli městu předat, pak vlastně zrušit výstavbou a nyní zůstane znovu z větší části volný? „Jak majitel lesoparku, tak město Slaný v memorandu deklaruje ochotu zbývající část parku, kde je snad nejcennější alej stromů a celý ten spodek směrem k plovárně, převzít. Samozřejmě, než se k tomu rozhodneme, budeme potřebovat a chtít vědět jaké tam jsou sítě, jakého charakteru jsou případná věcná břemena a podobně, abychom věděli, do čeho jdeme,“ vysvětlil místostarosta.

S lesoparkem v bývalém Benaru je to tedy asi na dobré cestě. Pro realizaci místostarostou zmíněného záměru ale je třeba ještě získat povolení ke změně územního plánu od Povodí Vltavy a dalších účastníků takového řízení. Kdyby se vše podařilo, bylo by to jistě ve prospěch města.

„Vždycky jsem byl přesvědčený, že by tento lesopark měl být města. Město by pak mělo možnost propojit část nahoře u plovárny příjemným parkovým prostředím se spodní částí. Pak by se tu mohlo vybudovat třeba i nějaké hřiště a podobně. Dobrou zprávou z jednání je i informace, že majitel areálu bývalého Benaru uvažuje o zboření nevzhledných budov v blízkosti železničního náspu. To by této lokalitě také hodně pomohlo,“ uzavřel Jaroslav Hložek.

Měsíce jednání i čekání jak vše dopadne se snad chýlí ke svému zdárnému ukončení. Pravdou je, že město bylo ve velmi nevýhodné pozici, protože investor mohl klidně stavět i podle původního projektu a část lesoparku by výstavbě padla za oběť. Nyní je třeba ještě mnohé udělat a strany se dohodnout chtějí. Snad se už neobjeví žádná překážka, aby mohl být lesopark, který zvláště starší Slaňáci znají jako své místo krásných procházek, uchráněn. A pokud bude zastupitelstvo znovu rozhodovat o jeho převzetí, nebude se již tolik zdráhat.

Sláva Pilík
16. 12. 2012, 16:54


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Anna
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.05%

Spíše ano
graf

17.76%

Spíše ne
graf

15.30%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3131
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát