Klikněte zde
Dobrý den, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je středa 29. května 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Bude starosta Slaného zvolen ještě před komunálními volbami?

Kliknutím zvětšit
Druhý místostarosta Slaného Martin Hrabánek – v popředí na jednání městského zastupitelstva, je toho mínění, že v čele města by měl stát vždy starosta. Foto Libor Pošta

V otázce, kdo povede město Slaný do řádného termínu komunálních voleb, panují v radě města, ale i v zastupitelstvu, rozdílné názory. Jeden proud zastává názor, že v tomto relativně krátkém období může město do podzimních komunálních voleb vést jeho stávající 1. místostarosta, Jaroslav Hložek, pověřený vedením města po skonání Ivo Rubíka, druzí jsou toho mínění, že město by měl vždy vést řádný starosta, který by měl být co nejdříve zvolen.

Zastánci druhého proudu, 2. místostarostovi Slaného, Martinu Hrabánkovi, jsem položil několik otázek:

- Jste toho mínění, na rozdíl od 1. místostarosty, že v čele města by měl stát vždy řádný starosta a ne určitá pověřená osoba. Co je špatné, či nedokonalé na stávajícím modelu řízení města, respektive, proč preferujete volbu starosty ještě pře řádným termínem komunálních voleb?

Myslím si, že v čele města má stát starosta. Tak o tom hovoří i zákon o obcích. Starosta zastupuje obec navenek, je statutárním orgánem obce. Místostarosta pouze zastupuje starostu v době jeho nepřítomnosti, nebo v době kdy funkci nevykonává (např. dovolená, pracovní neschopnost). V některých případech je jeho zástup přinejmenším sporný a zákon na tyto situace nepamatuje. Ještě nejasnější je stav v případě absence místostarosty pověřeného zastupováním starosty města.

Neexistence starosty města je proto nepříjemná nejen vůči občanům města, ale především při jednáních s dalšími institucemi. Je třeba neustále vysvětlovat a dokladovat, že město nemá starostu a z jakého důvodu. Z mého pohledu je to místy až neetické.

Situace, kterou ve Slaném prožíváme, není úplně výjimečná. V poslední době „dovolba“ starosty probíhala v řadě jiných měst. Neznám žádnou instituci, která by takto vzniklou situaci neřešila. Proto dle mého názoru není důvod, aby Slaný nemohlo pokračovat do konce volebního období s plnohodnotným starostou města.

- O volbě starosty Slaného se tak trochu uvažovalo již na březnovém zasedání zastupitelstva, ale nakonec se tento bod v jeho programu neobjevil. Budete se snažit o to, aby se objevil v programu dalšího veřejného zasedání městského zastupitelstva?

O volbě starosty se hovořilo již v prosinci loňského roku. Tehdy ODS požádala své partnery o odklad těchto jednání z důvodů piety po ztrátě svého dlouholetého předsedy. Shodli jsme se, že se k tématu vrátíme později. Rozhodnutí, zda má být volba v programu, nechám na koalici. Vždy pro mě bylo důležité dodržování dohod a respektování názoru většiny.

- V případě, že dojde k volbě starosty ještě před řádným termínem komunálních voleb, budete usilovat o pozici starosty?

Pouze za předpokladu, že bude platit podpora, kterou mi koaliční zastupitelé vyjadřovali. Shodli jsme se, že chceme respektovat společné dohody a výsledky voleb.

- Budete usilovat o tuto pozici v podzimních komunálních volbách, a v případě, že ano, cítíte podporu z vlastních řad?

Přiznám se, že v tuto chvíli na to nemyslím. Prvořadé je pro mě co nejlépe dokončit rozdělanou práci a dotáhnout do úspěšného konce započaté projekty. Bohužel se mi zdá, že u některých zastupitelů již začíná převládat snaha připravit se na blížící komunální volby. I proto se některá jednání neúměrně protahují.

- Jste proto, aby po boku starosty města stále byli dva místostarostové, či by stačil jen jeden?

Myslím si, že město by mělo mít kromě starosty i dva místostarosty. Rád vzpomínám na období, kdy jsme spolupracovali s Ivo Rubíkem. Současný stav je pouhým provizoriem, ale nezbývá již dostatek času na plnohodnotné zapracování nového člena vedení města.

Děkuji za rozhovor.

Libor Pošta
18. 04. 2014, 09:24


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Ferdinand
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.25%

Spíše ano
graf

17.61%

Spíše ne
graf

15.26%

V žádném případě
graf

23.87%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3066
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát