Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 20. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Vrátí se Pražská brána do Slaného?

Kliknutím zvětšit
Takhle nějak vypadal kdysi vjezd do města - model Pražské brány je ve slánském muzeu.

Slánská městská rada již rozhodla, jak by se mohlo naložit s malým městským pozemkem, na kterém stojí soukromá stavba - opěrná zeď prvního domu ve Vinařické ulici. Vlastník domu totiž požádal o odkoupení parcely, na které opěrná zeď stojí. Ta tam vznikla pravděpodobně poté, kdy byl předcházející dům na rohu Vinařické a Havířské ulice zbourán. Žádost o koupi pro město zdánlivě nevýznamného pozemku ale udělala městské radě vrásky na čele.

Radní měli logické obavy, aby po prodeji pozemku pod zdí se na tomto průčelí později neotevřel prostor pro masivní obrovské reklamní tabule ať již s obchodní či politickou tématikou. Právě na okraji městské památkové zóny by to bylo jistě nevhodné. A proto o možnosti a podmínkách případného prodeje jednala již několikrát s tím, že na jedné straně má město zájem vyřešit soukromým osobám komplikované vlastnické vztahy, ale na druhé straně bylo nutné zajistit, aby se na průčelí jakýkoliv billboard nikdy neobjevil.

Červnovým rozhodnutím, které je samozřejmě zatím pouze návrhem do zastupitelstva, se rada města přiklonila k prodeji, který by znamenal, že vlastník objektu bude mít svůj majetek na svém pozemku a nikoliv na obecním. Aby ale radní odvrátili možné zneužití místa k reklamě na tak exponovaném místě nádherných pohledů na historickou část města a jediný vjezd k hlavnímu náměstí, bude prodej podmíněn zřízením věcného břemene.

„Slaný se snaží po předchozích špatných zkušenostech ochránit toto průčelí od možnosti umístit tu například obrovskou reklamu. Nemáme samozřejmě zájem, aby se právě zde něco podobného vyskytovalo tak, jak se to stalo někdy před dvěma lety a velmi těžce a složitě to posléze řešil náš odbor památkové péče,“ potvrdil obavy městské rady starosta Ivo Rubík. Po dohodě s majitelem a konzultacích s právníkem krajského odboru památkové péče se ale řešení našlo. Při prodeji by mělo být zřízeno věcné břemeno na jehož základě by vlastník domu, pozemku pod zdí a zdi byl zavázán k tomu, že neumožní na tuto štítovou zeď umístění jakékoliv reklamy, informačního sdělení či podobného zařízení žádné jiné osobě nežli oprávněnému, kterým bude město Slaný. Plochu ale město využít chce. „Naší vizí je dostat tento vjezd do nějakého uceleného historického tvaru. Jeho možná podoba je samozřejmě zakomponována rovněž ve studii revitalizace historického jádra města,“ připomněl Rubík. Podle něj by bylo vhodné vypsat na využití velkého ale prázdného průčelí domu soutěž, jejímž výsledkem by mohlo být výtvarné ztvárnění kdysi zde stojící Pražské brány. „Simulací historické rytiny jejího zobrazení by se vjezd do této krásné části města z estetického a pohledového měřítka jistě velmi výrazně dotvořil,“ řekl pro Slánské listy starosta.

Sláva Pilík
19. 08. 2010, 10:11


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Vítězslav
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát