Klikněte zde
Dobrý den, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 20. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Brandýsek oslavoval 200. výročí založení své školy

foto
Starosta Brandýsku Luděk Raichard s učitelem Karlem Novotným (s brýlemi). Foto Vladimír Rogl.

Zatímco na mnoha místech Evropy řinčely zbraně napoleonských válek a umírali lidé – ve středu Čech v malé obci Brandýsek zakládá vysloužilý voják František Přibil školu. Co na tom, že školní budova v Olšanech se o své místo na slunci dělí s obecní pastouškou. Vždyť se píše rok 1810 a mnohé daleko větší obce se musí obejít bez této vzdělávací instituce.

S rozvojem hornictví do obce přicházejí se svými rodinami horníci a původní osmnáctimetrová školní světnice, která sloužila současně i jako učitelův byt, zdaleka nemohla stačit a tak v průběhu následujících let se přestavuje, bourá a rozšiřuje. Po letech improvizací se školní rada spolu s obecním zastupitelstvem v polovině sedmdesátých let předminulého století rozhodla postavit novou školu, ve které už 2. září 1878 bylo zahájeno vyučování. Do školních lavic usedlo ve třech třídách 451 žáků. Jelikož ani ty nestačily přílivů žáků z Brandýsku i okolních obcí, byla škola po pěti letech opět rozšířena a na sklonku století postavena ještě druhá budova. V této nové budově se v roce 1897 v devíti třídách učilo 678 žáků.

V průběhu dalších desetiletí i v důsledku několika zásadních společenských změn došlo rovněž k několika změnám ve školní struktuře – ať už se jedná o zřízení dívčí a chlapecké školy nebo zřízení školy národní či měšťanské. V roce 1975 byla v Brandýsku postavena i nová budova Mateřské školy a v roce 1983 byla škola doplněna stavbou komplexu pavilónových tříd.

Škola v Brandýsku poskytuje základní vzdělání pro cca 260 žáků od prvního do devátého ročníku. I když většina žáků je místních, do školy dojíždí i děti z Třebusic, Kolče, Slatiny, Cvrčovic, Blevic, Zákolan a Želenic. Ve třídách se učí průměrně okolo dvaceti dětí a neodmyslitelnou součástí výuky jsou počítače, kterých má škola padesát. Na škole působí i několik zájmových kroužků (hudební, dramatický, výtvarný, sportovní, taneční) a škola se může pochlubit i celou řadou výrazných úspěchů ve sportovních soutěžích. Mateřskou školu, která je ke škole přičleněna, navštěvuje padesát dětí.

Přípravy na důstojné oslavy výročí vzniku školy trvaly prakticky od začátku tohoto školního roku a je třeba podotknout, že oslavy jako prestižní akci pojalo za své nejen vedení školy se všemi pedagogy, ale i obecní zastupitelstvo. Atmosféra očekávání pohltila i žáky, kteří se připravovali na slavnostní školní akademii a pomáhali i s výzdobou školy.

Slavnostní dny připadly na třetí březnový týden, kdy byla v hlavní budově (A) otevřena výstava fotografií a dokumentů a ve školních pavilónech pak výstava současných učebnic a školních pomůcek. Se zájmem si je prohlédli návštěvníci především v pátek 18. března, kdy se ve všech čtyřech školních budovách konal „Den otevřených dveří“. Zvláštní pozornosti se těšilo nejen 350 fotografií, které mapovaly život školy i obce od 1. světové války, ale i stará vysvědčení. Pro dříve narozené návštěvníky bylo připraveno i několik zvětšovacích lup, které usnadnily prohlížení detailů vystavených fotek.

Školní akademii, která se konala ve čtvrtek 18. března v sále restaurace „Na Veverce“ navštívilo okolo 350 lidí, převážně rodičů dětí, kterých se na jevišti vystřídalo přes sto třicet. A bylo se nač dívat. Vše - od tance berušek v podání dětí z mateřské školy, přes vystoupení na motivy z večerníčků, moderní tance „Brake dance“ až po ukázky z muzikálu Kleopatra - bylo odměňováno bouřlivým potleskem.

Pátek byl určen návštěvám bývalých žáků a učitelů. Bývalým zaměstnancům školy bylo zásluhou paní učitelky Polákové a Pešoutové rozesláno přes sto pozvánek. Ovšem, o zdar celé akce se zasloužili prakticky i všichni ostatní pracovníci. Mnozí absolventi si se zájmem prohlédli školu a nostalgicky hledali místo, kde stávala lavice ve které kdysi sedávali. Ve škole se potkávají dávní spolužáci, kteří se léta neviděli i když třebas bydlí v sousedních vesnicích. Často přicházejí rodiče s odrostlými potomky. Nad fotografiemi pak ožívají staré příhody, pozapomenuté lumpárničky i první školní lásky. K těm nejdojemnějším však patří setkávání bývalých žáků se svými kantory. Paní Božena Musilová ze Cvrčovic absolvovala brandýskou školu v roce 1965 a měla upřímnou radost, že i po 45i letech zde potkala devět učitelů, kteří ji učili. „Je to milé a příjemné,“ řekla. Ve 14 hodin se zcela zaplnila školní jídelna – tentokrát ne hladovými žáky, ale bývalými i současnými pracovníky školy, které přivítala paní učitelka Mgr. Marie Poláková – jedna z dobrých duší příprav oslav. Mezi kantory usedl také starosta obce Ing. Luděk Raichard a současný ředitel školy Paedr. Zbyněk Merhaut. Po hodině vzpomínek a povídání se hosté i hostitelé přesunuli do restaurace „Na Veverce“, kde se konalo zasedání v rámci Dne učitelů. Jan Amos Komenský by určitě měl radost.

Slavnostní atmosféra oslav pak byla v podvečerních hodinách završena příjezdem herců Divadla Julie Jurištové, kteří zde zahráli před beznadějně vyprodaným sálem Molierovu hru Chudák manžel.

Někteří účastníci vzpomínali na oslavy stopadesátého výročí založení školy před 50i lety a měli sebou i tehdy vydaný almanach. I letos byl vydán skvostně vypravený almanach, který bude připomínat současníkům i budoucím generacím historii i současnost jedné „obyčejné“ školy. A bude jistě i vzácným exponátem na oslavách za dalšího půl století.

Vladimír Rogl
21. 03. 2010, 15:53


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 1. Čtenáři celkem udělili: 5 bodů. Průměrný počet bodů: 5

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Vítězslav
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát