Senátor volebního obvodu č. 29 (Litoměřice, Slaný) a dlouholetý starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč.
V nedávných senátních volbách se Ladislav Chlupáč stal novým senátorem v litoměřickém volebním obvodu. Abychom zjistili, jak hodlá dlouholetý starosta Litoměřic s pozicí v horní komoře Parlamentu naložit, jak chce hájit zájmy měst a obcí na Slánsku, a vůbec, jak chce v Senátu využít bohaté zkušenosti z komunální politiky, položili jsme mu koncem listopadu několik otázek...
V říjnu tohoto roku jste posílil senátorský klub Občanské demokratické strany, když jste se stal senátorem ve volebním obvodu Litoměřice – Slaný. Jak dalece jste si již „osahal“ prostředí Senátu?
Seznámil jsem se s krásným prostředím Valdštejnského paláce, zúčastnil se slavnostní inaugurace a prvních jednání.
Senátorský klub ODS je v Senátu teď nejsilnější. Navíc Váš stranický kolega Jaroslav Kubera se stal předsedou horní komory Parlamentu. Myslíte si, že za těchto okolností jsou cesty, po kterých se budou ubírat Vaše kroky k jednotlivým cílům, nyní přímější a s menším počtem překážek?
Věřím, že ano. Vždy se lépe spolupracuje s kolegou, který vzešel z komunální politiky a kterého roky znáte. Navíc když jde o kolegu zkušeného, pracovitého a čestného.
O Vás je známo, že na Litoměřicku jste po dlouhá léta spolupracoval se starosty mnoha obcí a poskytoval jim určitý metodický servis, takže předpokládám, že nyní, v roli senátora, budete něco podobného praktikovat i na Slánsku, že s některými starosty měst a větších obcí máte sjednány schůzky nebo jste se s nimi již setkal a dohodl se na určité spolupráci...
Těší mě, že starosta Slaného mi umožnil předstoupit 28. listopadu před nově zvolené zastupitele města. Chtěl jsem, aby mě osobně poznali a v budoucnu se na mě s důvěrou obraceli. Stranická příslušnost nehraje roli. Obdobně bych rád co nejdříve zavítal i do Velvar a postupně do ostatních obcí, z nichž většinu jsem navštívil již v průběhu předvolební kampaně.
Za řadu let působení v komunální politice jste získal nemálo zkušeností, které v pozici senátora jistě využijete. Kde je můžete dále uplatnit, vedle metodické pomoci starostům měst a obcí?
Tak předně v senátním Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice, jehož jsem se stal místopředsedou. Druhou oblastí, která mě velmi zajímá, je rozvoj venkova, a to vzhledem k vysokému počtu obcí v mém senátním obvodu. Proto mě těší, že jsem byl zvolen i členem Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova.
Nemalé zkušenosti máte též s realizacemi ekologických projektů. Předpokládám, že těmto aktivitám se budete věnovat i nadále a že již plánujete další konkrétní projekty...
V Litoměřicích budeme již v příštím roce otevírat v České republice ojedinělé vědecko- výzkumné geotermální centrum s mezinárodním potenciálem. Dále zahajujeme přestavbu bývalého vojenského objektu, z něhož chceme vybudovat pět desítek malometrážních bytů pro mladé rodiny v nízkoenergetickém standardu. Uvidíme, zda se zkušenosti z Litoměřic dají využít, případně aplikovat i ve Slaném, které má také nevyužité objekty....
O Vašem skvělém zázemí v Litoměřicích není nejmenších pochyb. Věřím, že si ho vytváříte, nebo ho máte již vytvořené i ve Slaném...
Senátní kancelář od ledna příštího roku budu otevírat v Litoměřicích, ale senátní dny budu mít pravidelně i v Roudnici nad Labem a ve Slaném. Kromě toho se na mě mohou obracet lidé prostřednictvím mé asistentky Ivety Holubové (e-mail: holubovai@senat.cz, mobil: 702 012 221).
Při našem setkání, ještě před volbami, jste říkal, že pokud Vám voliči dají důvěru, tak posílíte pozici Litoměřicka, Roudnicka a Slánska v Senátu. Co jste měl konkrétně na mysli, a jak toho chcete dosáhnout?
Troufám si tvrdit, že pro další rozvoj bude velkým přínosem fakt, že díky poslanecké funkci mého prvního místostarosty Karla Krejzy mají nejen Litoměřice, ale i celý region, do kterého s ohledem na mou funkci senátora počítám i Slánsko, zastoupení v horní i dolní komoře Parlamentu ČR. Naše dlouholeté zkušenosti z komunální politiky a potřeby obyvatel tak můžeme snadněji dostat na místa, kde zákony vznikají.
Na Litoměřicku a Slánsku je řada velkých, především strojírenských firem, a ty se stále potýkají s nedostatkem kvalitních, kvalifikovaných pracovníků, což do značné míry souvisí se stavem našeho učňovského školství. Co hodláte v této záležitosti podniknout?
Je třeba začít od dětí. Na Litoměřicku jsme například letos zorganizovali již druhý ročník veletrhu technického vzdělávání TECHDAYS určený pro žáky základních škol. Prezentují se zde nejen střední školy a učiliště technického zaměření, ale i technické kroužky a firmy, které se snaží mládež zaujmout. V Litoměřicích již několik let kvalitně funguje technický klub mládeže. I zde můžeme předat cenné zkušenosti. Rád bych našel na Slánsku partnery pro uspořádání obdobné akce.
Litoměřice a Slaný disponují dobře vybavenými, personálně špičkově obsazenými nemocnicemi. Ale udržet jejich provoz v příštích měsících a letech, hlavně z hlediska jejich dalšího financování, nebude vůbec jednoduché. Rýsuje se Vám nějaký dobrý recept, či nějaká možnost „léčby“, jak tyto nemocnice udržet v provozu a dále zvyšovat jejich úroveň?
To není jednoduchá otázka. Každá nemocnice, každý region má svá specifika a vlastní potřeby. Jednotný recept neexistuje. Každopádně náklady na provoz nemocnic by měly být plně hrazeny zdravotními pojišťovnami, a to včas a ve srovnatelné výši jako je tomu u fakultních nemocnic. Potom by nemusela samotná města, jako je Slaný, vynakládat finanční prostředky na chod nemocnic z vlastních rozpočtů.
Libor Pošta
22. 01. 2019, 20:45
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
42.99%
Spíše ano
17.72%
Spíše ne
15.33%
V žádném případě
23.95%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01