Klikněte zde
Dobrý den, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je čtvrtek 25. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Výlov Červeného rybníka byla pořádná dřina

Kliknutím zvětšit
U výpusti na ryby čekali rybáři s připravenými podběráky. Foto Karel Vidimský

Sobotní ráno 14. listopadu panovala mlha jako v detektivce. Hodiny ukazovaly 7.30 a na březích slánského rybníka u plovárny, jemuž se říká „Červeňák“, postávaly skupiny lidí. Oči všech byly upřeny na klesající hladinu. Stalo se zde snad něco závažného? Byl objeven zaletovaný sud s mrtvolou?

Ne, nic takového. Desítky lidí na břehu byli jednak rybáři MO Českého rybářského svazu Smečno a také místní zvědavci, kteří si nenechali ujít výlov jim dobře známého rybníka, jenž nebyl sloven desítky let. Ptám se Zdeňka Stuchla, hospodáře smečenské organizace rybářů, kteří jsou zde v nájmu, proč výlov?

„Je to na přání majitele rybníka, kterým je Městský úřad Slaný“, říká muž, jenž je duší iniciativní smečenské rybářské organizace. „Dojde k odbahnění „Červeňáku“ a jeho dalším úpravám“.

Rybník je již téměř vypuštěný, je v něm jen větší louž vody do které vytrvale bičuje asi sedm mladých rybářů, tzv. „pěšáků“. Tlučou do vody jeden a půl metru dlouhými holemi z jasanu, provádějí tzv. „nátlačku“, snaží se dostat ryby k lovišti. Což se jim daří, ve vodě se stále více vlní hřbety ryb. Vzhledem k silné vrstvě bahna nebude k výlovu použita tradiční síť, „pěšáci“ musí natlačit ryby k narychlo upravenému korytu k výpusti, kde již čeká parta rybářů s připravenými kesery neboli podběráky a s vaničkami. V nich ulovené ryby byly vynášeny nahoru na břeh, kde naplněny vodou již na ně čekaly tři objemné kádě.

Ze břehu se na všechno dobře kouká, nechtěl bych být ale v kůži, respektive v oděvu těch mladíků, kteří se dole pohybují hlavně v bahně, jež je jim po kolena. Navrch ještě kalná studená voda. Ochrannému nepromokavému oděvu z gumy či neoprénu, který mají na sobě se říká „prsačky“. To proto, že sahá rybáři po prsa. Zrovna z vody vylezl jeden z nich, Jirka Drbota ze Smečna, známý fanda slánské kopané a hokeje. „Byl jsem ve vodě jeden a půl hodiny,“ prozrazuje. „Trochu si odfrknu a jdu tam znovu. Trochu studí kolena ale dá se to vydržet…“ Vytlačovaným rybám nezbývá než se pustit korytem k výpusti, rovnou do připravených keserů. S jedním vytrvale kmitá Václav Suchý z Vinařic, opora fotbalistů Sokola Vraný. „Je to trénink na zítřejší zápas s Černolicemi“, směje se. Plné vaničky na břeh vynášel i další Vinařičák, Vláďa Soukup.

To dopoledne smečenští rybáři vylovili z „Červeňáku“ dvě plné kádě ryb. Mezi nimi i tři pěkné štiky, nejdelší 90 cm, dvě o něco kratší. Na ani ne půlhektarový rybník kapitální kousky. První měla v sobě takovou sílu, že najednou z kádě vystřelila jako šíp. Václav Mišta, ač zkušený rybář, musel vynaložit dost šikovnosti, aby ji dostal zpátky.

Přiznávám, čekal jsem, že se ve vypuštěném „Červeňáku“ objeví i něco jiného než ryby. Třeba rozbitý bicykl, děravá plechové korba od kolečka, staré sudy, hrnce a jiné haraburdí, ale všechna čest Slaňákům, nic takového se tam neobjevilo. Je vidět, že mají svůj starý, dobrý „Červeňák“ rádi i když ke koupání neslouží. Ladislav Škarvan, dlouholetý rybář si pamatuje, že rybník byl částečně vypuštěn před zhruba 30 lety, kdy Technické služby města prováděly opravu jeho hráze. Kdy byl naposledy sloven nikdo na břehu přesně nevěděl. Údajně před 50 lety.

Mezi rybáře zavítal i starosta města Ivo Rubík s chotí. Využil jsem příležitosti a zeptal se, kdy dojde k odbahnění rybníka. Pan starosta odpověděl, že probíhá výběrové řízení na opravitele hráze a rybničního zařízení, hned po něm začne čištění dna. Když počasí dovolí mohly by práce začít ještě v letošním prosinci.

Jaký osud potkal vylovené ryby? Hned byly odvezeny do sádky smečenských rybářů do |Studeněvsi a po opravě „Červeňáku“ se do jeho vody vrátí.

Zdeněk Tvrdek
23. 11. 2009, 17:26


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 2. Čtenáři celkem udělili: 3 bodů. Průměrný počet bodů: 1.5

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Anna
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.05%

Spíše ano
graf

17.76%

Spíše ne
graf

15.30%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3131
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát