Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 20. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Proč velkolepý Grand jede jen z jedné třetiny?

Kliknutím zvětšit
Velkolepý Grand v současnosti „jede“ jen z jedné třetiny. Západní polovina budovy je uzavřena. Stejně na tom je i zadní trakt Grandu. Foto Sláva Pilík

Slánský Grand - pro mnohé Slaňáky velký pojem a vzpomínka vyplývající z dlouholeté historie budovy na rohu ulic E. Beneše a Třebízského. Pojem neodmyslitelně spojený se Slaným, budova, hotel, zábavní centrum, na které byli Slaňáci pyšní. Pro jedny také případ jak rychle může majetek v soukromých rukách zchátrat, pro druhé případ jak je možné téměř z prachu něco pro občany města vytvořit. Pro některé kritiky příklad toho, jak město Slaný nedokázalo sliby i svá odvážná předsevzetí uskutečnit.

Rozsáhlý třípatrový komplex, kde kdysi byla nejen restaurace, velký sál, velké množství salónků, ale také hotelové pokoje, byty či dokonce lázně (v nevyužívaných prostorách dosud ještě je menší bazón), je totiž v současné době využitý jen asi z třetiny. Celá západní část, ale i prostor bývalého kina či část objektu za vnitřním dvorkem, vše je uzavřeno. Mluví se i o tom, že v místnostech jsou propadlé stropy, je to tam nebezpečné. Vchody jsou zabedněné či zazděné, a možná právě proto se mi nepodařilo do opuštěných prostor podívat. Město má ale nespornou zásluhu na tom, že se mu podařilo velmi chátrající budovu ve vyvolané dražbě za několik milionů odkoupit A na jaře roku 2004 dokončit první etapu rekonstrukce otevřením některých opravených prostor v prvním a druhém patře, v podstatě v rohové části komplexu sevřené ulicemi E. Beneše a Třebízského. K dispozici jsou nyní dva salonky, velký sál, galerie, dvě přísálí, tedy šest prostor, z nichž některé jsou navzájem propojené. V přízemí pak jsou rekonstruovány nebytové prostory v podstatě ve stejné části domu. K financování rekonstrukce přízemí přispěl výrazně také krušovický pivovar, který investoval do zřízení své značkové restaurace.

Jaké to byly záměry města, které dosud realizovány nebyly? Na tuto otázku se mi snažil odpovědět současný místostarosta města Jaroslav Hložek. „Ano, už tenkrát se počítalo, že bude rekonstruována postupně celá budova. V původním projektu bylo prvořadé opravit hlavní sál pro účely plesů a právě tu průčelní frontu do ulice se salónky. To byla první etapa v rámci níž měly být v přízemí také obchody a restaurace. To stálo, pokud vím, kolem 32 milionů korun,“ říká Jaroslav Hložek.

Jak dále vysvětlil, ve druhé etapě se počítalo s tím, že původní „trouba“ (to byl mezi Slaňáky populární název vestibulu před vchodem do kinosálu z ulice E. Beneše), se otevře a z ulice Benešovy do Třebízského vznikne pasáž. Dále je tam malý dvoreček, kde se počítalo s tím, že by tam mohlo být místo pro nějakou kavárnu včetně posezení u pár stolků venku. „Ten projekt stále ještě existuje, ale už tenkrát jsme nevěděli, co udělat s prostorem městského kina. Úvahy se pohybovaly od možnosti rockového klubu, přes nějaké fitcentrum, či to pronajmout jinak komerčně,“ vzpomíná Hložek s tím, že ve třetí etapě se měl udělat vnitroblok komplexu a rekonstruoval by se zadní trakt směrem k Pastýřské ulici. Dále se mělo rekonstruovat podkroví na byty a došlo by i na rekonstrukci věžičky. „Tam by třeba mohl vzniknout krásný ateliérový byt,“ říká Jaroslav Hložek.

Kde je ale vysvětlení, proč k realizaci záměru města nedošlo, když do věci už vložilo přes třicet milionů? Grand je nyní celý městským majetkem a město tu má jakýsi pomník zdaru i nezdaru. Velké peníze přitom nyní bude dávat hned naproti do realizace parkovacího domu a i jiné investice za šest let zpátky stály nemalé prostředky. Není ani známo, zdali se město pokusilo na pokračování rekonstrukcí v Grandu sehnat nějaké dotace. Jediné, co se ještě podařilo před pár lety, je vybudování prostor nad bývalým kinem pro potřeby státního archivu. Podle místostarosty už další využití Grandu nebylo možné vymyslet. „Doba se mezitím změnila, potřeba kancelářských prostor, na kterých jsme stavěli, se ukázala jako nereálná. Místo možností nabídnout směrem do Třebízského ulice exklusivní kanceláře na dobré adrese firmy svou administrativu minimalizují a rekonstruovat velké prostory bez toho, že bychom měli jistotu jejich dalšího účelného využívání v budoucnu, to nám přišlo jako hazard. Změnily se také priority při přidělování možných dotací a nebyla šance peníze získat,“ připomíná dobu po roce 2004 Jaroslav Hložek.

Jak dále říká, někdy před pěti lety měli společně s místostarostou Bartoníčkem nápad, že by se mohla do Grandu přestěhovat stávající základní umělecká škola, která je ve vile v ulici Politických vězňů. „Zdálo se nám to pro ně výhodné soustředit se na jediné místo, mít možnost využívat různé salónky. A v samé blízkosti by měli pro svá vystoupení velký sál,“ přesvědčuje místostarosta. Zřizovatelem „zušky“ je ale Středočeský kraj, který se proti nápadu postavil, protože město by po něm chtělo podíl na investici do rekonstrukce a kraj je schopen investovat jedině do svého majetku. Nenašel se ani žádný soukromý investor, který by do zbytku Grandu investoval, i když by mu vydané prostředky samozřejmě byly na dlouhá léta započítány jako nájemné.

Má kdysi slavný Grand ještě nějakou naději? To byla má poslední otázka. „Myslím, že v dohledné době příliš ne. Mou soukromou vizí, která vychází z toho, že jediná hotová místnost z druhé etapy původní rekonstrukce je právě ta „trouba“ před kinem, vede k tomu, že by tady mohl být užitečný ucelený prostor. Je tu hotová podlaha, osvětlení, opraveny stěny a nyní tam jsou akorát popelnice. Za nepříliš velké náklady by tu mohlo vzniknout něco jako open galerie pro místní šikovné lidi, amatérské umělce, fotografy, malíře. Ve městě by tak znovu byl na hodně frekventovaném místě velmi zajímavý prostor, který i kdysi lidé využívali - zamilovaní pro své schůzky či chodci jako ochranu před deštěm,“ hovoří na závěr Jaroslav Hložek.

Pamětníci si vzpomenou, jak v Grandu byly lázně, které předběhly dobu. Jak nahoře v patře býval i kulečník a kde je ho konec? Vadí jim, že zašlá sláva pominula a ani tak velké město s poměrně velkým rozpočtem si neví rady. Jenže doba se změnila. To co bylo dříve, nyní nestačí. Chybí smysluplný nápad a hlavně peníze. Než se toto změní, zůstanou bývalé prostory uzavřeny a bude lepší je snad ani nevidět.

Sláva Pilík
25. 03. 2012, 16:59


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Vítězslav
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát