Kliknte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je středa 16. ledna 2019 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Jožin z bažin v Horních Beřkovicích

Je tomu již deset let, kdy v Psychiatrické nemocnici Horní Beřkovice započala tradice pořádání týdenního kulturně vzdělávacího festivalu „Beřkovický podzim“. Za těch devět předchozích ročníků se v Multicentru a dalších prostorách nemocnice uskutečnila spousta koncertů, divadel, promítání filmů, přednášek, výstav, terapií a dalších aktivit. Do nemocnice zavítalo velké množství souborů, odborníků a mediálně známých osobností, které svou přítomností a uměním vykouzlili na tvářích pacientů úsměv a přinesli jim léčebný, socializační i emoční zisk. Tím také napomohli pacientům zachytit a pojmenovat vnitřně prožívaný chaos a posunout se na cestě k jeho porozumění a uzdravení.

Festival „Beřkovický podzim“ je sice primárně věnován pacientům psychiatrické nemocnice, ale nabízí také aktivity pro školy a odbornou i laickou veřejnost. Díky setkávání duševně nemocných a veřejnosti se festival snaží odtabuizovat psychiatrickou péči, ukázat její důležitost a přesvědčit společnost k větší toleranci a porozumění. Zároveň se též snaží o bourání bariér mezi okolním světem a psychiatrickou nemocnicí, která si dlouhá léta neprávem nesla cejch něčeho temného a negativního. Vzájemné působení těchto dvou rovin má přinést přátelskou a příjemnou atmosféru, kde si každý návštěvník najde své místo.

Beřkovický podzim 2015 se uskuteční v týdnu od 12. do 16.října a nabídne návštěvníkům výstavu šperků a bižuterie, koncert dětského pěveckého sboru Lužáček, etno muzikoterapii, promítání filmů, výstavu historických materiálů, přednášku o Střední Americe, zpívanou pohádku v podání 4.A ZŠ Libochovice, opékání klobás pro pacienty, dramaterapii, výstavu obrázků pacientů a pět večerních aktivit.

Ty začínají vždy v 19.30 hodin, jsou přístupné i veřejnosti, ale je nutné rezervovat si na ně vstupenky, a to emailem na multicentrum@pnhberkovice.cz nebo telefonicky na 731655577.

V pondělí 12.10. bude k vidění hudební představení GREENHORNS, legendy české country music s frontmanem Honzou Vyčítalem. Vystoupení sestavené z největších hitů, hrané akusticky a v posílené sestavě vyráží na GREENHORNS RETRO 50 TOUR.

Kdo by neznal muzikály Dracula, Bídníci, Kráska a zvíře či Popelka a zpěvačku MAGDU MALOU. A právě tato výborná muzikálová zpěvačka za doprovodu Petra Dopity vystoupí v Multicentru v úterý 13.10.

Středeční večer 14.10. bude patřit hudebně zábavnému pořadu Miniestráda IVANA MLÁDKA.  Těžištěm vystoupení bude mluvené slovo, zejména monology, anekdoty a scénky Ivana Mládka a jeho komiků Lenky Šindelářové, Lenky Plačkové, Libuny a Jana Mrázka. Jednotlivá humoristická čísla spojují známé písničky Banjo Bandu.

Jedním z největších lákadel festivalu bude ve čtvrtek 15.10. koncert VÁCLAVA NECKÁŘE. Zpěvák a herec Václav Neckář spolu se svým bratrem Janem vzpomíná na své začátky na jevišti i ve filmu i na dobu nedávno minulou. Zazní nové písně i notoricky známé evergreeny (Václavák, Kdo vchází do tvých snů má lásko, My to spolu táhnem dál, Časy se mění, Lékořice či Stín katedrál).

Celý festival uzavře v pátek 16.10. divadelní představení Divadla Artur s názvem SVATÉ NEŘESTI. Je láska všemocná? Od čokolády až po facebook, dokážeme si bez těchto potěšení náš život představit? Komický příběh o tom, co se stane, když se lidé budou chtít stát lepšími. V hlavních rolích Bořek Slezáček, Bára Mottlová, Braňo Polák, Kristýna Janáčková, Jindřich Kriegel a další.

Festival Beřkovický podzim se neodmyslitelně zapsal do kulturního kalendáře „Podřipska“ a jeho zajímavý a nabušený line up zve uprostřed měsíce října k návštěvě Multicentra Psychiatrické nemocnice Horní Beřkovice.

Více informací naleznete na www.centrumberkovice.cz nebo facebook.com/Multicentrum Horní Beřkovice.

Dagmar Stehlíková
21. 09. 2015, 14:17


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 2. Čtenáři celkem udělili: 9 bodů. Průměrný počet bodů: 4.5

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Drahoslav
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

47.58%

Spíše ano
graf

17.58%

Spíše ne
graf

14.17%

V žádném případě
graf

20.68%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 1320
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát