Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 4. května 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Jak vidí státní maturitu slánští studenti?

  Obrovský kolotoč zmatků a nejistoty. Neúplné informace a především obavy. Tohle vše jistě dobře znají budoucí maturanti v roce 2011. U většiny veřejnosti převládá zejména negativní postoj ke státním maturitám, přesto málokdo ve skutečnosti ví, jak vlastně přípravy žáků na školách probíhají.

  Rozhodla jsem se prozkoumat některé střední školy ze Slaného a okolí a zjistit tak, jak jsou na tom s přípravami studentů právě tady.

  Gymnázium E. Beneše ve Slaném je první z mnou vybraných škol, o kterých jsem zjišťovala něco více. Sešla jsem se proto s jednou ze studentek, Janou Trojanovou (18), která mi poskytla informace, týkající se postojů k přípravám na státní maturitu a ke zkoušce samotné, přímo na její škole. „Už během loňského roku nás začali učitelé tak zhruba informovat o tom, jak by to mělo vypadat,“ říká Jana. I přes velkou snahu učitelů potřebovali studenti vědět mnohem víc. Proto se Jana spolu s její kamarádkou rozhodly zúčastnit červnového školení o maturitách, pro studenty. Získané, podstatně obsáhlejší informace, poté děvčata tlumočila i ostatním třídám. Učitelé gymnázia jsou již ohledně státních maturit velice dobře proškoleni. Ukázkové materiály a testy se snaží šířit mezi své studenty již od začátku září letošního školního roku.

  A co konkrétně Jana, jak ona celé dění kolem státních maturit vidí? „Já osobně jsem pro myšlenku sjednocení maturity v tom smyslu, že by potom nebyla tak nespravedlivá. Dříve totiž jednička u maturity na gymplu vypadala úplně stejně, jako jednička na učňáku. Rozdíl toho, za co ji ten student dostal, byl ale ohromný.“ Hodně se také spekuluje nad úrovněmi obtížnosti, které má žák na výběr. Téměř nikdo ze slánského gymnázia si nezvolil úroveň vyšší, jelikož vysoké školy prohlásily, že ke druhu obtížnosti maturitní zkoušky, u přijímaček nebudou jakkoliv přihlížet. Někteří studenti se i přesto obávají, že nakonec bude vše přesně naopak. Na rady učitelů si ovšem nikdo maturitu nehodlal komplikovat poměrně dost náročnou vyšší úrovní. Na otázku ‚Státní maturity ano nebo ne?‘,  Jana ještě dodala. „Já jakožto ‚gymplák‘, to jedině vítám, ale chápu, že pro taková učiliště je to nemyslitelné.“

  Nemusela jsem ani moc daleko, abych se mohla podívat na zoubek další škole. Na Smetanově náměstí ve Slaném, nedaleko gymnázia, se nachází Obchodní akademie. Jak je tomu s přípravami na státní maturitu zde, mi řekla osmnáctiletá studentka Lucie Jamečná. „Já si myslím, že se naši učitelé snaží udělat vše co je v jejich silách, aby nás alespoň trochu připravili. Co se týče českého jazyka myslím, že jsme připravováni jak jen to jde. Jak to probíhá s anglickým jazykem vám říct nemohu, protože jsem si jako druhý předmět zvolila matematiku. Co se týče matiky, tak nevím nic. Samozřejmě jsem na zkoušku připravováni klasicky, o tom, jak to bude vůbec vypadat, ale bohužel nic nevíme.“ Tak přeci jen na něčem OA „pokulhává“. Nikdo z nás samozřejmě nemůže soudit, na čí straně chyba je. Osobně bych to ale přisuzovala spíše obrovské nepřipravenosti státních maturit. Všem maturantům by zajisté velice pomohlo, kdyby celá věc byla odložena ještě alespoň o dva roky.

  Stejně jako slánské gymnázium i obchodní akademie připravuje své studenty již od minulého školního roku. Na závěr jsem se Lucie zeptala, jestli má ze složení státní maturitní zkoušky obavy. „Samozřejmě že mám obavy, jestli zkoušku udělám. Myslím si, že ty obavy máme všichni. I když se nás učitelé snaží uklidnit, přece jen z toho nemám dobrý pocit. O prázdniny jsem si přála, aby nakonec tento návrh zamítli. Bohužel se tak ale nestalo.“ I když na Obchodní akademii nějaké ty rezervy jsou, připravuje tato škola svoje žáky svědomitě a tak moc, jak jenom může.

  To ovšem neplatí o třetí škole, o které jsem se rozhodla napsat. Nejedná se o slánskou střední školu, z ruky však úplně není a rozhodně stojí za zmínku. Jde o Střední školu služeb a řemesel Stochov, kterou já osobně čtvrtým rokem studuji. Minulý školní rok se na této škole žádné přípravy na státní maturitní zkoušky nekonaly, dokonce i o sebemenší informace, si žáci museli neustále říkat sami. U letošních stochovských maturantů panuje doteď totální zmatek. Donedávna pořádně nevěděli, z čeho všeho budou maturovat a zkoušku jim ještě navíc zkomplikují praktické maturity a odborný blok. Jakožto střední odborná škola je Stochov ve značné nevýhodě, oproti například gymnáziím a OA. Tyto školy mají totiž znalosti odpovídající požadavkům státní maturity již od prvního ročníku. Odborné školy jako je ta na Stochově , nejsou na takovéto testy ale absolutně připravené. Gymnázia mají o polovinu rozsáhlejší znalosti, zejména kvůli praktickému zaměření a praxi jako takové, na středních školách odborných. Dostáváme se opět k nepromyšlenosti těchto maturit, tudíž neházejme všechnu vinu na bedra stochovských učitelů.

  Ovšem co se tohoto školního roku týče, není na tom škola s přípravami o moc lépe. Jak si vysvětlit, že slánské střední školy plně připravují své studenty již od počátku září a na Stochově tomu tak není. Jedině u cizích jazyků jsou učitelé aktivní, formou zkušebních testů. Konkrétně já získávám veškerý materiál a informace ke státní maturitě od studentů slánských škol. Na stochovské střední škole kraluje zmatení, na veškeré otázky slýchají studenti jedinou odpověď. „Nevíme.“

  Ze všech třech škol, co se informovanosti žáků týče, vzešlo nejlépe Gymnázium E. Beneše ve Slaném, nejhůře asi Střední škola služeb a řemesel Stochov.

  Článek je postaven vyloženě na pohledech žáků, o které myslím, jde především.  

                                                                                    

Kateřina Jandová, Slaný
01. 10. 2010, 20:00


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  3 b. = dobrý  2 b. = ujde  1 b. = nic moc  0 b. = děsný

Počet hlasujících: 8. Čtenáři celkem udělili: 36 bodů. Průměrný počet bodů: 4.5

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Katchulka33 - 08. 11. 2010, 17:32:22
dobré
Článek je opravdu zdařený, dle mého názoru. Dobrý napád k debatování. Líbí se mi to.

Isabela - 14. 10. 2010, 08:19:30
Dvě gymnázia?
Ve Slaném je nové Gymnázium E. Beneše? Takové neznám. Pokud vím, tak já chodím (doufám, že už posledním rokem) na Gymnázium Václava Beneše Třebízského...

Ketty - 12. 10. 2010, 18:45:29
.
Jasně, ohledně toho, že by maturita měla vypovídat o znalostech žáka souhlasím. Dříve to ale bylo tak, že odborné školy maturovaly z toho, co se po 4 roky učili. Teď maturují ve stejné náročnosti jako gympl, což je dle mého nefér v tom, že berou minimálně o polovinu učiva méně.

avlez - 12. 10. 2010, 15:11:42
můj názor
Článek je napsán velmi hezky, chtěla bych jen podotknout, že státní maturita je spravedlivá.Jestliže má někdo maturitu a ohání se s ní, pak by známky alespoň přibližně měly vypovídat o vědomostech žáka.V době kdy jsem studovala já, tomu tak bylo.Bylo jedno jestli je to gympl, učňák nebo ekonomka.Ráno nám pustili témata z rozhlasu a bylo to. Dnes je kolem toho humbuku, a hlavně nechápu proč to stojí takové peníze.
Všem maturantům držím palce a doufám, že slovo maturita se zase stane pojmen, který bude něco o znalostech žáka vypovídat.

Dnes má svátek Klaudie
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.25%

Spíše ano
graf

17.57%

Spíše ne
graf

15.28%

V žádném případě
graf

23.90%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3050
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát