Klikněte zde
Dobrý večer, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je pátek 3. května 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Maturita nanečisto proběhla i ve Slaném

Stejně jako ve většině českých středních škol, tak i na školách slánských se ve dnech 11. až 14. října konaly generální maturitní zkoušky. Jak to vše vlastně probíhalo a dopadlo?

   Slánské gymnázium se generálky zúčastnilo samozřejmě také a jeho ředitel RNDr. Milan Dundr, CSc. mi prozradil, že dopadlo velice dobře. Ze všech maturantů by u státní maturity neuspěli přibližně dva, přesto si valná většina zvolila nižší úroveň obtížnosti. „Chápu to, sám bych tak učinil. Žáci zatím nemají důvod volit si vyšší obtížnost.“ Odůvodňuje fakt Milan Dundr. Generálka nových maturit probíhala v některých věcech jinak, než byli učitelé zvyklí u maturit starých. Co si o organizaci myslí ředitel gymnázia? „Některé věci v organizaci jsou nesmyslné, jako třeba legitimování žáků několikrát denně, hromadné odevzdávání batohů atp.“ Některým studentům také vadil příliš zdlouhavý úvod před poslechem u zkoušky z cizího jazyka. Učitel spustil ukázku na přehrávači a žáci se měli shodnout na jim vyhovující hlasitosti.

   „Původní myšlenka státních maturit je dobrá, výsledek už tolik ne. Pro naši školu je to zajímavé, ale ztratíme tím tak měsíc, kdy bychom místo řešení státních maturit mohli učit.“ říká ředitel slánského gymnázia. Na otázku, zda-li má u maturit naostro o své studenty obavy, mi Milan Dundr odpověděl takto: „Nejsem nadšený z toho, že jsme si ani my ani studenti nemohli vyzkoušet ústní část státní zkoušky, ale ani obavy nemám. Je to pouze na studentech samotných a jejich snaze. Vzhledem k tomu, že si jich překvapivě mnoho vybralo i volitelné předměty, předpokládám, že pro ně maturita nějakou tu váhu má.“ Oproti středním školám odborným, jsou právě gymnázia ve značné výhodě.  Extrémně jiná pro ně státní maturita ale prý nebude. Na gymnáziu jsou znalosti k maturitě považovány za standart. Ten, kdo se pravidelně učí, tedy nebude mít pravděpodobně žádný problém.

   Student gymnázia V. B. Třebízského, Mirek Hubáček (20), mi popsal své osobní dojmy z generální zkoušky. „Moje pocity ze státní maturity se měnily přirozeně s postupem času. Když přichází něco nevyzkoušeného, jste plni nervozity. Avšak po dopsání všech testů jsem si postupně kladl otázku, kam až jsme se museli snížit, abychom do těchto testů vložili úkol: Najděte gramatickou chybu, přičemž hned v první větě na vás zírá tvrdé Y ve slově víkend.“ Pro některé studenty gymnázia tedy může být maturita až nezvykle lehká.

   Říjnových státních maturit nanečisto se zúčastnila i další slánská škola, a to Obchodní akademie Dr. Edvarda Beneše. I tentokrát jsem mluvila s vedením školy, ředitelka PhDr. Zdena Voráčková hovořila o úspěšnosti svých studentů. „Žáků, kteří u generální maturity neuspěli, bylo minimum, asi 2%.  Přibližně stejný počet si zvolilo vyšší úroveň.“ Ptala jsem se také na průběh celé generálky a zda-li se objevily i nějaké komplikace. „Vůbec ne, byli jsme překvapeni, jak dobře to celé probíhalo. Bylo to hlavně dobrou připraveností vyučujících a školní komisařky. Všichni učitelé byli vedeni maximální snahou pomoci svým studentům.“ Odpověděla Zdena Voráčková. Někteří učitelé se o budoucnost svých studentů strachují a jsou i tací, kteří jich pouze upřímně litují. Jak to vidí u opravdových státních maturit v květnu ředitelka obchodní akademie? „ I když státní maturity nevidíme zatím jako úplně ideální , tak se všichni pedagogové  snaží naše studenty zodpovědně připravit.“ K tomu, jestli se o úspěšnost svých žáků obává, Zdena Voráčková ještě dodala: „Vůbec. Pro ně se nic nemění, ty znalosti tam zkrátka jsou.“

   Otázku, jsou-li o své úspěšnosti přesvědčeni i sami studenti OA, mi pomohla zodpovědět Nikola Hartmanová (18). „Mé pocity z generálky jsou celkem smíšené. Je to úplně něco jiného, než jsem čekala. Když jsem ty testy viděla poprvé, tak jsem se v duchu smála, jak absurdně jednoduché to je. Jenomže my jsme na to připravováni čtyři roky.“ Ani pro studenty Obchodní akademie, se startem státních maturit pravděpodobně příliš nezmění. „Čeština není o češtině ale o tom, jak rychle a logicky umíte uvažovat. Oproti tomu v angličtině bylo od každého něco.“ Vyjadřuje se k testům samotným Nikola.

   Obě strany, stejně jako ředitel gymnázia, tak i ředitelka Obchodní akademie se shodli na tom, že pro střední školy odborné musí být tato situace velice komplikovaná. O svoje vlastní studenty se ale strachovat nemusí.                                                                              

Kateřina Jandová, Slaný
30. 11. 2010, 19:08


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  3 b. = dobrý  2 b. = ujde  1 b. = nic moc  0 b. = děsný

Počet hlasujících: 5. Čtenáři celkem udělili: 20 bodů. Průměrný počet bodů: 4

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Ketty - 19. 12. 2010, 18:47:27
Díky =)

Ketty - 19. 12. 2010, 18:47:27
Díky =)

Katchulka33 - 16. 12. 2010, 17:28:45
..
Další pěkný článek..Pokračuj líbí se mi..

Dnes má svátek Květoslav
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.25%

Spíše ano
graf

17.57%

Spíše ne
graf

15.28%

V žádném případě
graf

23.90%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3050
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát