Klikněte zde
Dobré odpoledne, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je neděle 26. května 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Rogloviny: Čmáranice prázdných duší

Je to už pěkná řádka let, kdy kamarád Pepa chtěl veřejně projevit své city ke spolužačce Mařeně a rozhodl se je proto prezentovat na vratech jednoho místního sedláka. Dříve, než stačil domalovat do srdce velké „M“, byl přistižen majitelem usedlosti a zcela nekřesťansky spráskán bičem. Nevím, co by tomu sice dnes říkala ochránkyně nebohých dětí paní Džamila Stehlíková, ale Pepa musel svůj umělecký výtvor vlastnoručně odstranit a pár facek dostal i od vlastního otce. A byla to metoda velmi účinná, protože od té doby už nikdy nic na žádnou stodolu ani vrata nemaloval.

Tajemné nutkání pubescentů veřejně prezentovat své pocity prožívá i dnešní generace, především ve městech, a má k tomu daleko modernější prostředky, než křídu. Neobstojí před nimi žádná zeď, historická budova či pomníky. Je až s podivem, že je nevidí svědci ani policie a nezajímá to zřejmě ani rodiče. Příznivci těchto čmáranic, které honosně nazývají „grafitti“, tvrdí, že se jedná o nový umělecký směr, který oživuje jednotvárné betonové zdi a jen přízemní šedí občánkové to nechápou. To dokonce svého času uváděl i ředitel Národní galerie, pan Knížák.

Řádění sprejerů, byť v omezené míře, se nevyhnulo ani našemu městu. Ve snaze uchovat nepopsaný střed města s jeho památkami, nabídla těmto „umělcům“ velkoryse nabídla zeď z betonových panelů, ohraničující areál nemocnice, kde by se mohli do sytosti vyžít. Zdá se však, že i to je pubertálním umělcům málo a poohlížejí se po plochách, kde by své cítění rozervané duše mohli daleko lépe prezentovat. Není proto divu, že radnice spolu s městskou policií zvážila nejrizikovější místa, která by mohla být sprejery napadena. Je mezi nimi i nově otevřená naučná stezka „Slánská hora“, která bude mít zvýšenou ochranu, včetně monitoringu a nástražného zařízení. Starosta tyto vandaly docela příhodně označil za blbce, před kterými nemíní ustupovat. Můžeme se jen dohadovat, zda budou naše památky ve městě chráněny důmyslným kamerovým systémem, maskovanými policisty nebo rovnou samostříly, které mladého umělce polijí nesmytelnou barvou.

Samozřejmě, že rád souhlasím s každým opatřením, které povede ke snížení vandalismu, ale současně bych se moc přimlouval za osvědčené pedagogické metody z dob mého mládí, a to bez ohledu na rádobyochránce nebohých dětí, podle kterých se na vyvádějícího fracka nesmíte ani křivě podívat, a natož mu ublížit – byť by to bylo v sebeobraně. Pár facek umělci a rodičové nechť plně nahradí způsobenou škodu. Pokud pubescenti jsou neodbytně puzeni kochat se svými klikyháky, nechť si je malují na vrata vlastní stodoly, případně v bytě svých tolerantních rodičů, kteří jinak nevidí a neslyší. Myslím, že pak by naše města byla zbavena těchto uměleckých výtvorů velmi rychle.

Vladimír Rogl
23. 09. 2008, 17:21


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 1. Čtenáři celkem udělili: 5 bodů. Průměrný počet bodů: 5

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Valdemar
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.25%

Spíše ano
graf

17.61%

Spíše ne
graf

15.26%

V žádném případě
graf

23.87%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3066
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát