Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 27. dubna 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Stopy po lupičích z krádeže století byly nalezeny u Bysně na Slánsku

Kliknutím zvětšit
Ondřej Mikulec ukazuje ke stromu, kde našel první části rámů Fillových obrazů. Foto Sláva Pilík

Listopadová loupež století, jak o krádeži čtyř obrazů z pamětní síně malíře Emila Filly v Peruci na Lounsku mluvila média, zcela jistě upoutala zájem veřejnosti. Hodnota obrazů se dle odborníků pohybuje mezi 50 až 80 milióny a přestože tehdy v pátek 18. listopadu fungovalo poplašné zařízení a ochranka prý byla na místě během několika minut, po zlodějích se slehla zem. První stopy ale byly objeveny již po dvou dnech a zasloužil se o ně sedmašedesátiletý Ondřej Mikulec z Bysně u Tuřan na Slánsku. Když jsme se to dozvěděli, pospíchali jsme rovnou za ním.

„Vždycky takhle na podzim chodím do okolí a připravuji si dříví na zimu. Co mám dělat, když jsem v důchodu. Chodím také do zarostlé ovocné aleje tamhle k Tuřanům, kde pokaždé najdu nějaké větrem olámané větve. Chodím se také dívat na krmelce, které tam mají myslivci, vzadu je i jejich posed. A šel jsem tam také tehdy v neděli,“ začal své vyprávění Ondřej Michalec bydlící přímo na návsi v Bysni.

Na ta místa chodí poměrně často a byl tam i týden předtím. Když ale vkročil na poměrně zarostlou odbočku k polní cestě alejí v neděli 20. listopadu, netušil, co ho čeká. Hned za prvním stromem si totiž všiml v listí a trávě částí nějakých prken. „Nejdříve jsem si myslel, že někdo rozmlátil ty nové informační cedule, které se tu po obci rozmísťují podél naučné stezky, a že to sem zahodili, “ pokračuje Mikulec. Začal tedy zbytky dřev dávat na hromadu a najednou si všiml, že jde o něco jiného. „Koukám na jedné straně leží bílý rám, kouknu na druhou stranu a tam byly dokonce takové zdobné vyřezávané části. Říkám si, že to je jako od obrazů, ale z Tuřan z kostela to být nemůže, tam už není co ukrást,“ uvádí nálezce. Brzy objevil úlomek rámů, na kterém byl mosazný štítek s nápisem „Slepec 1926“ a za chvíli další, kde bylo napsáno „Zátiší s mísami ovoce 1946“. V tu chvíli, jak sám říká, „už byl doma“. To je ten Filla z Peruce, spojil si reportáž z televize s vlastním nálezem. Vše, co našel, naložil na kolečko, odvezl domů a zavolal policii.

Nevyčinila vám policie, že jste to nenechal na místě, ptal jsem se pana Mikulce zvědavě. „Ne to ne, přijeli nejdřív ze Slaného a za nimi hned technik z Kladna. Čekali jsme ještě na kladenskou kriminálku. Na dvoře si rámy složili dohromady a potvrdili, že jde asi skutečně o rámy těch obrazů,“ říká Oldřich Mikulec. Slánští policisté okamžitě začali kolem staré ovocné aleje hledat další stopy a to nejen pod stromy, ale také v poli, kterým polní cesta vede.

Policie hledala na místě až do sedmi hodin večer a druhý den znovu, kdy přijeli také policisté z Loun, pod které Peruc, kde se krádež obrazů stala, spadá. Ondřeje Mikulce odvezla policie k výslechu na slánské oddělení, vzali mu i otisky prstů, byl pro ně přece jen tak trochu podezřelý.

„Myslím si, že ti pachatelé byli pěkný gauneři, tady v aleji ty krásné rámy lámali až třísky lítaly, vůbec to nebylo na jednom místě, ale všude kolem dokola. Jenom se divím, že do té aleje zatočili, kdo to tu nezná, mine to, není to ze silnice příliš vidět. A ještě byla tma,“ je to divné. Myslím, že z Peruce jeli tudy po vedlejších silnicích a asi jim to koukalo z kufru, s tím mohli těžko na hlavní silnici, pokud jeli do Kladna nebo Prahy,“ dedukuje Mikulec.

Po skončení výslechu na policii vezli policisté pana Mikulce domů, ale ten je požádal, aby ho vzali do tuřanské hospůdky za kamarády. „Kluci už tam o všem věděli, kdo šel ten den okolo aleje, každého prý policie zpovídala. Dokonce si mě v hospodě dobírali tím stylem, že se diví, proč mě z té policie vůbec pustili,“ směje se ještě dnes pan Mikulec.

Vše, co z rámů Fillových obrazů zbylo, odvezla policie k odborné expertize, aby se předpoklady potvrdily. Policie samozřejmě hledala také další otisky prstů, které mohly na rámech od zlodějů ulpět. Informace o průběhu vyšetřování této krádeže ale policie neposkytuje.

Nedělním výslechem spolupráce s policií pro Ondřeje Mikulce neskončila. V pondělí ráno mu to nedalo a šel se na místo znovu podívat. Najednou kouká a hned na kraji za hromádkou listí leží nějaké kolo. Mělo prázdný zadní plášť a bylo téměř nové. A tak znovu musel volat policii a sepsat o nálezu policejní úřední záznam. Podle všeho však červená Arabella, jak se kolo jmenuje, nemá s krádeží obrazů nic společného.

Sláva Pilík
19. 12. 2011, 15:36


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Vlastislav
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.30%

Spíše ano
graf

17.58%

Spíše ne
graf

15.17%

V žádném případě
graf

23.94%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3032
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát